stop.gotowcom.prv.pl

Oto wymyślona, przykładowa sytuacja:
Historia pana Józefa
(niektóre momenty są mało prawdopodobne, np. pokopanie prądem, jednak takie nieliczne sytuacje z kiepskimi podzespołami miały miejsce, co nie zmienia faktu że te bardziej prawdopodobne, jak spalenie głównych elementów komputer miewały miejsce znacznie częściej)
Pan Józek zajmujący się na codzień tresurą szczurów wybrał sie do supermarketu po coś na obiad.
A tam wśród gąszczu kartofli znalazł niecodzienną okazję:
Komputer MEGA HIPER STAR SUPER GRACZ 10GHZ
PROMOCJA 20% TANIEJ!!!!!!!

a to wszytko w super nieziemskiej cenie......
A oto opis
Czterordzeniowy procesor Intel 10Ghz, RAM:3GB, Dysk 500GB, karta graficzna GeForce 9500GT 1GB, Nagrywarka DVD-R/RW, obudowa ATX, klawiatura i mysz w zestawie, oryginalny WIndows Vista Basic
Pan Józek, długo się nie zastanawiając postanowił kupić swój pierwszy komputer.
Pomyślał że im więcej GHZ tym lepiej a tu jest 10, RAMu też dużo, karta graficzna z serii Geforce 9 i do tego system, BIORĘ!!!!

Kupił do tego kilka najnowszych gier, zapakował wszytko razem z kartoflami i zabrał do domu.
Uruchomił komputer , w nadziei że ujrzy magiczny animowany interfejs systemu Windows Vista , tak zwany Aero, nie wiedział jednak że do jego komputera została dołączona najtańsza wersja pozbawiona tego wizualnego dodatku. Ok to można przeboleć, w końcu to promocja.
Pan Józek wkłada płytkę z najnowszą odsłoną gry "Kryzys". Ustawia wszystko na Full , przecież ma mocny procesor i kartę graficzną z najnowszej serii. I ku jego oczom ukazuje się gra z brzydką grafiką no i niezbyt płynna. Ale przecież ma mocny procesor!! U sąsiada który kupił jakiegoś składaka za niewielkie pieniądze wszystko ładnie śmiga a przecież ma procesor dwurdzeniowy po 3Ghxz czyli razem 6Ghz, a pan Józek 10Ghz!!!
Czemu??
Wyjaśnienie później
Pan Józek postanowił po jakimś czasie rozbudować swój komputer.
Kupił sobie dobre głośniki , dlatego dokupił lepszą kartę dźwiękowa, do tego kartę telewizyjną aby oglądać TV na komputerze. Otworzył obudowę, obie karty wystarczyło tylko włożyć do pustych slotów (gniazd) na płycie głównej. Ale niestety pustych gniazd już brak MOŻLIWOŚCI ROZBUDOWY OGRANICZONE
Czemu??
Wyjaśnienie później
Innym razem kiedy pan Józek obrabiał swój amatorski film o szczurach, kiedy już zapisywał materiał, nagle komputer się zawiesił po czym zrestartował. Przez co utracił cały materiał.
Czemu??
Wyjaśnienie później
Pan Józek innym razem w celu polepszenia jakości grafiki w grach, postanowił wymienić kartę graficzną. Zabieg równie prosty co wymiana innych kart, wystarczy wyjąć starą i włożyć nową.
Pan Józek wszystko po podłączał, uruchomił komputer, wszystko działało, w tym momencie radość pana Józka była przeogromna. Pan Józek aby wypróbować nowy sprzęt postanowił uruchomić jego ulubioną grę "KRYZYS 2 We kill for money", i w tym momencie OBRAZ NA MONITORZE ZGASŁ A Z TYŁU KOMPUTERA DAŁO SIĘ WYCZUĆ SMRÓD SPALENIZNY, a kiedy jeden z szczurów pana Józka dotknął obudowy został PORAŻONY PRĄDEM.
Pan Józek zawiózł komputer natychmiast do serwisu, a tam sie okazało ze awaria zasilacza doprowadziła do nieodwracalnych uszkodzeń wielu elementów komputera.

I tutaj sie kończy przygoda Pana Józefa z komputerem z hipermarketu, bo jego naprawa oznaczałaby wymianę całego komputera.

A teraz pora na wyjaśnienia:

Po pierwsze:
Procesor

Ghz (GigaHerZów) nie mnożymy tak jak robią to często sprzedawcy w swoich ofertach.
GHz to miara częstotliwości z jaką pracuje procesor.
Każdy z rdzeni cały czas pracuje z taką samą częstotliwością.
Wytłumaczę na przykładzie:
Mamy samochód

Który rozwija prędkość 100 Km/H
4 takie samochody

Nie rozwiną razem prędkości 400km/h
Ale wezmą więcej pasażerów
Teraz wróćmy do PROCESORÓW
=
JEDEN RDZEŃ TO JEDEN SAMOCHÓD
A więc cztery rdzenie, każdy taktujący z częstotliwością 2,5Ghz, razem nie będą miały częstotliwości 10Ghz tak jak 4 samochody jadące po 100km/h nie osiągną prędkości 400km/h, ale za to zabiorą więcej pasażerów.
I tak działa wielowątkowość. Każdy rdzeń działa z taką samą prędkością, ale w tym samym czasie, jeżeli aplikacja na to pozwala , każdy będzie wykonywał inne zadanie . Każdy z rdzeni zajmie się jednym wątkiem (zadaniem) i będą pracowały równolegle.
Inną sprawą jest to że nie każdy program potrafi korzystać z wielordzeniowości. Dlatego czasem szybsze 2 rdzenie będą wydajniejsze od trochę wolniejszych ale 4 rdzeni. Wszystko zależy z jakich aplikacji korzystamy.

Inną sprawą jest fakt że Gigaherce Gigahercom nie równe, i procesor innego producenta, a nawet z innej serii mimo takiego samego lub podobnego taktowania może mieć inna wydajność, a to dlatego że na wydajność procesora składa się nie tylko taktowanie ale i również:
- architektura
- ilość pamięci Cache

Po drugie:
Płyta główna

Często w ofertach na allegro czy w hipermarketach jest pomijana, bo jej parametry nie zrobią na kimś nieobeznanym takiego wrażenia jak GIGAHERCE. Bo wiele użytkowników nie słyszało nigdy o czymś takim jak chociażby Chipset, a to poważny błąd.
PŁYTA GŁÓWNA (ang. motherboard- płyta matka) jest bazą i podstawowym elementem komputera.
Ona odpowiada za komunikacje między sobą poszczególnych podzespołów komputera.
Na niektórych aukcjach czasem pisze tylko np. płyta główna renomowanej firmy Asus. Nie mówi nam to o niczym, o jej parametrach. Poza tym właściwie tylko takie znane firmy takie jak np.: Asus, AsRock, DFI, Gigabyte, MSI itd. są producentami płyt głównych i ciężko podzielić je na DOBRE i ZŁE. Wszystko zależy od konkretnego modelu (którego nie znamy) bo każdy producent wypuszcza gorsze i lepsze modele.
Często w takich zestawach wciskane są nam płyty główne w formacie micro ATX czyli mniejsze niż standardowe ATX, są to głównie tańsze płyty. Ale w czym przeszkadza mniejszy rozmiar?? Kiedy składamy mały komputer do szafki pod telewizorem to jest on wręcz pożądany, ale kiedy już mówimy o standardowym wydajnym pececie to możemy napotkać na ograniczenia, ponieważ takie płyty posiadają małą liczbę (z racji rozmiaru) gniazd rozszerzeń, które mogą nam nie starczyć w przyszłej rozbudowie, np. gdybyśmy chcieli zamontować dodatkową kartę dźwiękową czy tuner TV. Dodatkowo taka płyta posiada mniej wolnych slotów na pamięć RAM.
Drugim minusem jest to że zastosowany w nich chipset jest to zazwyczaj słaby układ przeznaczony głównie do komputerów biurowych, w których wykorzystamy zintegrowany układ graficzny. My jednak i tak mamy oddzielną, wydajniejszą grafiki, wobec czego moglibyśmy wybrać płytę z bardziej zaawansowanym chipsetem, który oferuje większe możliwości Overclockingu.
Oprócz tego taka płyta główna oferuje zazwyczaj mało faz zasilania procesora co dla procesora 4-rdzeniowego i/lub Overcockingu nie jest najlepszym wyborem, ponieważ mówiąc prosto może mu brakować prądu.
Do dobrej płyty głównej wystarczy zazwyczaj dopłacić jedynie kilkadziesiąt złotych, i mieć przyszłościowy sprzęt, z dużym potencjałem. Ale w opisywanych zestawach liczy się cena ponad wszystko.

Po trzecie:
Karta graficzna

Po pierwsze Pamięć - często karty w omawianych zestawach mają bardzo dużo pamięci, której nie wykorzystają a będą sie nią tylko dławić, dotyczy to głównie słabszych układów (np. 1GB w układzie GeForce 9500GT czy 9600 GT itp jest dużą przesadą i nie przekłada się na większą wydajność) dodatkowo jest to zazwyczaj bardzo wolna pamięć GDDR2. Pamięć GDDR2 jest DUŻO wolniejsza od GDDR3, powszechnie stosowanej w nowoczesnych kartach grafiki. Obecnie karty graficzne wybieramy tylko z pamięciami GDDR3 lub lepszymi. Niestety sprzedawcy tych zestawów doskonale wiedzą że kupujący często o tym nie wiedzą i oferują karty z dużą ilością taniej ale WOLNEJ pamięci, przez co układ nie nadaje sie do wyświetlanie zaawansowanej grafiki. Po drugie zastosowany układ (np. GeForce 9500GT) jest wystarczający jedynie do grania na przyzwoitych parametrach w starsze tytuły. Do najnowszych i najbardziej wymagających gier się nie nadaje. Już nie wspomianjąc o tworzeniu trójwymiarowej grafiki. Jeżeli ktoś nie wykorzystuje komputera do gier, ani nie tworzy zaawansowanej grafiki 3d lepiej wybrać płytę główną z zintegrowanym układem, bo będzie taniej i bardziej oszczędnie.
Również w tym miejscu pragnę wyjaśnić aktualne oznaczenia nVidii.
9400Gt nie będzie wydajniejszy od 8800GT mimo wyższej liczby. Sprzedawcy to często wykorzystują.
Pierwsza cyfra to model serii, a druga oznacza jak mocny jest to układ z danej serii x400- najsłabsze x800GT najmocniejsze. Ponadto nowsze układy mają oznaczenie trój cyfrowe np. GTX 260, GTX 280 GTX 295, a starsze (seria 9) niedługo będą miały nowe np. GT100 jednak są to te same stare układy.

Po czwarte:
RAM

Pamięć RAM jest bardzo ważna w komputerze, w niej komputer przechowuje dane nad jakimi aktualnie pracuje. Ważne aby pamięć byłą markowa i szybka. Dobre pamięci gwarantują nam bezproblemową pracę komputera, a te mniej moga powodować że komputer będzie się zawieszał. Często brakuje informacji o timingach, a jest to ważny parametr. Biorąc pod uwagę kupno RAMu bierzmy pod uwagę:

- producenta: min.: Kingston, OCZ, Corsair, A-Data, Patriot, GoodRAM, Geil, G.Skill, Mushkin - są to uznane układy gwarantujące bezproblemową i wydajną pracę.
Należy unikać modułów nieznanych producentów, lub co gorsza produktów OEMowych. Pamięci no name mogą być awaryjne i w małym stopniu wpływać negatywnie na wydajność naszego komputera oraz ograniczać w znacznym stopniu overclocking.

- opóźnienia, inaczej timingi - jest to czas w którym informacje dotrą z kontrolera pamięci do jej poszczególnych komórek, czyli mówiąc w dużym skrócie im są mniejsze tym pamięć szybsza. Głównym podawanym timingiem jest CAS LATENCY (CL). Raczej unikajmy pamięci DDR2 z CL większym niż 5 (CL5), w DDR3 wyższe wartości są do przyjęcia ponieważ są rekompensowane przez wyższe taktowanie.

- taktowanie: im wyższe tym szybsza jest pamięć (tak samo jak przy procesorach). Dla większości użytkowników taktowanie DDR2 na poziomie 800 MHZ będzie wystarczające.
Od prędkości Ramu zależy również wydajność komputera.
Jeżeli myślimy o OC wybierzmy pamięci z radiatorami które umożliwią nam lepsze doprowadzenie ciepła z układów.

Po piąte:
Dysk twardy

Dysk jest podzespołem który wbrew pozorom ma dosyć duże znaczenie w wydajności systemu. Często nie mamy o nim żadnych informacji (model). Od jego wydajności zależy to z jak szybko reszta komputera będzie otrzymywała informacje. Sprzedawcy często podają duże ilości pamięci cache. W praktyce ma ona niewielki wpływ na wydajność i często dysk z 16 MB cache będzie szybszy niż z 32MB czy nawet 64 MB. Inną wartą uwagi sprawą jest to że niektóre serie dysków są awaryjne lub kłopotliwe co może spowodować bezpowrotną utratę naszych cennych danych. Informacji o tym najłatwiej szukać na forach.

Po szóste i najważniejsze:
Zasilacz

Ma bardzo duży wpływ na niezawodność, stabilność, życie, możliwości rozbudowy i overclocking komputera! Często pomijany a to duży błąd.
Tutaj możemy polegać tylko na sprawdzonych modelach jak np. Modecom MC (ale nie feel), Chieftec, Amacrox, Corsair, Tagan, Antec, OCZ, Fortron itd.
STANOWCZO OMIJAJMY ZASILACZE DOŁĄCZANE DO OBUDÓW (zwłaszcza tych tanich). Nie gwarantują one stabilności systemu, w skrajnych przypadkach powodują nieodwracalne uszkodzenia sprzętu, mają małą moc (mniejszą niż na pudełku) zwłaszcza z lini +12v z której czerpią energię najważniejsze podzespoły. Na tym komponencie nie można oszczędzać!

Zasilacze no name oraz słabych firm np. Tracer, I-BOX, Mustang, Modecom Feel/Premium, Ropla, Codegen, Procomp, Colorsit, Fever, i inne, mogą być awaryjne i powodować niestabilność komputera oraz wykluczają możliwości overclockingu, Wysokie wahania napięć oraz wysokie tętnienia mają negatywny wpływ na żywotność wszystkich podzespołów.

Po siódme:
Obudowa

Tania obudowa, wykonana z kiepskiej jakości materiałów, nie tylko psująca wrażenia estetyczne, ale i mało przewiewna. Obudowy słabych producentów (m.in. Tracer, I-BOX, Mustang, Fever, Modecom, Logic, TakeMe) nie zapewniają odpowiedniego chłodzenia podzespołów oraz mogą ograniczać późniejszą rozbudowę komputera i jego overclocking.

Po ósme:
Napęd optyczny

Tutaj sprzedawcy często wciskają napędy patrząc jedynie na parametry. Często znaczne lepszym wyborem będzie kupno napędu o słabszych parametrach. I tak zalecane jest nagrywanie płyt z niskimi prędkościami a wysokie prędkości w specyfikacji to jedynie zabieg marketingowy. W praktyce płyty nagrywane z dużymi prędkościami krócej mogą być odczytywane przez odtwarzacze i do niczego się nie nadają.

Więc dostajemy zestaw zachęcający mocnym procesorem (często z pozoru mocnym), ale ograniczanym przez słabą kartę graficzną, dodatkowo w połączeniu z kiepskiej jakości podzespołami.Wnioski:
Komputery (gotowce) ze sklepów, supermarketów i allegro.pl(oraz innych portali aukcyjnych):
- Są nieodpowiednio złożone,
- Posiadają małą wydajność (szczególnie w grach) w porównaniu z zestawami złożonymi własnoręcznie za taką samą cenę,
- Mają bardzo małe możliwości rozbudowy,
- Mogą szybko ulec uszkodzeniu
- Mają słaby potencjał overclockingu
Gdzie zatem kupować zestaw komputerowy? NIE KUPOWAĆ ZESTAWU lecz złożyć go samodzielnie!